Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu, dudak bölgesinin iç kısmına ve çevre bölgelerine yapılan dermal dolgu işlemleridir. Bazı kişiler dudak yapılarının boyutlarından ve şekillerinden oldukça rahatsızdırlar.

Bu anlamda dudaklarının yapısına şekil vermek ve dudaklara hacim kazandırmak amacı ile dudak dolgusu cerrahi yöntemleri tercih ederler. Estetik bir müdahale olan dudak dolgusu işlemleri, cildin hacim kazanmasında etkili olan hyalüronik asit aracılığı ile gerçekleştirir.

Cilt dokularının onarılmasında etkili olduğu kadar cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını da sağlayan hyalüronik asit, dudak dokuları ile de uyumluluk sağlar. Dudak estetiği yöntemleri arasında hyalüronik asit tekniği en çok tercih edilen uygulamadır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılıyor?

Dudak dolgu işlemi yapılmadan önce mutlaka yüzün yapısına uygun dudak modelinin uzmanlar tarafından belirlenmesi gereklidir. Dudak dolgu işlemi başlamadan ortalama yarım saat önce kişinin işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemesi için dudak bölgesine ve çevresine anestezi uygulaması gerçekleştirilir.

Anestezi uygulama krem aracılığı ile yapılır ve acı hissettirilmez. Dudak bölgesinin uyuşmasının ardından dolgu maddesi enjekteler yardımı ve ince uçlu iğne sayesinde yapılır.

Kısa bir zaman dilimini kapsayan bu uygulama, oldukça pratik ve acısız bir işlemdir. Dudak dolgusu işlemleri uygulanan dudak bölgesi kişilerde değişiklik gösterebilir.

Öyle ki dudak dolguları bazı bireylerde alt veya üst kısımdaki kırmızı bölgeye, bazı bireylerde ise kontur adı verilen alana uygulanabilir. Farklı yöntemler uygulanarak yapılan dudak dolgu işlemlerinden kısa bir süre sonra dudakların hacminin arttığı ve belirginleşmeler görülebilir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Normal dudak dokusu işlemlerinde kullanılan ve işlemin ana maddesi olan hyalüronik asit, dolgu işleminin kalıcı olmaması ve kısa süre içerisinde dudakların eski haline dönme olasılığının olması gibi dezavantajlar içerir. Kişiler dudak dolgularının kalıcı olmasını temenni etmişler ve teknolojinin gelişimi ile birlikte bu durum yapılabilir hale gelmiştir.

Kalıcı olarak dudak dolgularının yapılması, dudakların kalınlaştırılması değişik tıbbi malzemeler ve farklı ameliyatlar ile yapılabiliyor. Kalıcı dudak dolgularında daha öncelerde sıvı silikon uygulamasının kişilerde reaksiyon gösterdiğinden yasaklanması, kalıcı dudak dolgu işlemlerinin çokta sağlıklı olmadığını gösterir.

Bu sebep ile uzmanlar tarafından klasikleşmiş dudak dolgularını tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Dudak Dolgu Tedavi Yöntemleri

Geçici ve kalıcı olarak iki farklı grupta incelenen dudak dolgu uygulamaları, farklı tedavi yöntemleri ile karşımıza çıkar. Dudaklara verilecek şekle bağlı olarak değişiklik gösteren bu tedavi yöntemleri, kullanılan malzemeler bakımından da farklılık gösterir.

Öyle ki kalıcı dudak dolgu işlemlerinde silikon kullanılırken, geçici dudak dolgusu işlemlerinde farklı malzemeler kullanılır. Genel anlamda dudak dolgu işlemlerinde en çok hyalrünik asit tercih edilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Dudak dolgusu işlemlerinin son bulması ile birlikte tüm cerrahi işlemlerde görüldüğü gibi etkiler ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dudak dolgu işleminin bitmesinden en az 2 saat hastanın soğuk ya da sıcak herhangi bir şey tüketmemesi gereklidir.

Ayrıca dudağı zorlayacak mimiklerden kaçınılmalı ve kimyasal ruj kullanımı da yapılmamalıdır. Dudak dolgu işleminin bitmesi ile birlikte uygulama bölgesinde ve dudak çevresinde bir miktar şişlik ya da ödem oluşması normaldir.

Bu sebep ile dudaklar ortalama 1- 2 saat büzülmemeli, dolgu işleminin yapıldığı gün ile birlikte 3 gün yumuşak diyetler önerilmektedir. Ayrıca dudakları 3 gün boyunca sıcak ya da soğuk ile doğrudan temas halinde bulundurulmamalıdır.

İğnesiz Dudak Dolgu Avantajları Nelerdir?

Dudak dolgu işlemleri kişinin istediği dudak şekline ve çalışma tekniklerine göre değişiklik gösterir. Bu anlamda iğneli bir şekilde yapılması istenen dudak dolgu ağrılı ve acılı bir yöntemdir. Fakat basınçlı makineler ile deri altına basınç gerçekleştirilerek yapılan iğnesiz dudak dolgusu işlemlerinde ağrı ya da acı hissedilmez.

Ayrıca iğnesiz dudak dolgu işlemleri iğneli dudak dolgu işlemlerine göre daha uzun süre kalıcılık sağlar. Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen iğnesiz dudak dolgu işlemleri, kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabilecek herhangi bir yan etki de yaratmaz. İğnesiz dudak dolgu işlemlerinde oldukça pratik ve kolay bir şekilde dudaklarda istenilen dolgunluğa ulaşılabilir.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudaklara uygulanan dudak dolgusu işlemleri kişinin yaşına, dudak yapısına, dudakların elastiktik yapısına, enjekte edilen dolgu malzemesine, malzemenin dozuna ve kalitesine göre kalıcılık süresi değişiklik gösterir.

Dudaklarda genel anlamda kullanılan hyalüronik asit, ortalama 6- 12 ay süre içerisinde etkisini göstermeye devam eder. Bu sürenin bitmesi ile birlikte dudak dolgu tekrarlanma işlemi yeniden yapılmalıdır. Ayrıca dudaklarda istenilen görünüme sahip olunması için sonuç alıncaya denk dudak dolgu işlemi yapılabilir.

Dolgu Ne İşe Yarar?

Dudak estetiği arasında yer alan dudak dolgusu işlemleri hem bireyler hem de uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilen cerrahi yöntemler arasında yer alır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücut genelinde kaybolan esnekliğin dudaklarda da görülmesi bilinen bir gerçektir.

Bu anlamda kötü bir görünüme sahip olan dudaklar, dudak dolgu işlemleri ile oldukça dolgun ve canlı görünümler kazanırlar. Dudak dolgularının estetiksel anlamda hoş bir görünüm kazandırması birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilir.

Dolgu Maddeleri Nelerden Oluşur?

Dudak dolgu işlemleri kalıcı ve geçici olmak üzere 2 farklı grupta incelendiği gibi kullanılan malzemelerde değişiklik gösterir. Dudak dolgusu işlemlerinde kullanılan maddeler dudağın şekline ve sahip olunmak istenilen modele göre değişiklik gösterir.

Dudak dolgu işlemlerinin ana maddesi hyalüronik asit olarak bilinir. Ayrıca kalıcı dudak dolgusu işlemlerinde basınçlı makineler, geçicilerde ise ince uçlu iğneler tercih edilir.

Dolgu Tedavisi Güvenli Mi?

Dudak estetik işlemleri arasında en güvenilir yöntem hyalüronik asit ile gerçekleştirilen dudak dolgu işlemleridir. Yapılan bu uygulama sonrasında hafifi bir şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler görülmüş olsa da geçici etkiler olması nedeni ile insan sağlığında olumsuz herhangi bir problem yaratmazlar.

Dolgu Acı Verir Mi?

Dudaklar yapıları gereği oldukça narin ve ince bir tabakaya sahiptirler. Bu neden ile vücut genelinde ağrı ve acıya hassasiyetli, duyarlı olan bölgeler arasında dudaklar en ön sıralarda yer alırlar. Bu sebep ile dudak dolgu yapılmadan önce kremler aracılığı ile anestezik işlem uygulanır.

Aynı zamanda dolgu içerisinde bulunan lokal anestezi, dudak dolgusu işlemlerinde ağrı ve acının en aza indirilmesini sağlar. Dudak dolgu işlemlerinde yok denebilecek kadar az hissedilen ağrı süreci ortalama 10 dakika sürer.

Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Dudak dolgu işlemleri, dudak bölgesinin anestezi yapılarak uyuşturulmasından sonra başlar. Dolgu maddesi seçilen tedavi yöntemine uygun olarak kullanılan cihazlar ile dudaklara enjekte edilir. Enjekte işleminin ardından dudak dolgu işlemi tamamlanır ve bölge temizlenir.

Etkisi Ne Kadar Sürecek?

Dudak dolgusu işlemlerinin etkisi seçilen tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Dudak dolgusu işlemleri genellikle 6- 12 ay arasında kalıcılık süresi değişiklik gösterebilir.

Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Dudaklarının pasif bir görünüme sahip olmasından dolayı veya sağlık problemlerinden dolayı dudaklarının canlılık kazanması için dudak dolgu işlemler tercih edilebilir.

Dudak dolgusu yaptıranlar genel anlamda olumsuzluklar ile sonuç almaları nadir görülen sonuçlar arasında yer alır. Dudak dolgu yaptıran kişiler yapmış oldukları olumlu yorumlar ile birçok kişiye de destek olmuşlardır.

Dudak Dolgusu Fiyatları 2024

Dudak dolgu işlemlerinin kişilerde sağlamış olduğu olumlu sonuçlar ve estetiksel görünümleri nedeni ile son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor. Dudak dolgusu işlemlerinin bu denli avantajlı olmasının yanı sıra kişilerin fiyat bilgileri hakkında detaylı araştırmalar yapmasına da neden olmuştur.

Dudak dolgu işlemleri firmalardan kaynaklı olarak ve kullanılan malzemelerin kaliteleri nedeni ile değişiklik gösterir. Ayrıca kişinin kavuşmak istediği dudak modeli de fiyat konusunda etkili olur. Dudak dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.